sobota, 25 stycznia 2014

stutz motor company - more than a legend

Podczas pracy nad postem o Elvisie pojawiła się marka Stutz. Dokładnie chodzi o Stutz Motor Company. 
Był to koncern produkujący luksusowe samochody z siedzibą w Indianapolis w stanie Indiana, USA. Firma powstała jako Ideal Motor Car Company w 1911 roku i istniała do 1935. W 1968 roku reaktywowano markę, ale tym razem pod nazwą Stutz Motor Car of America Inc. i wprowadzono nowoczesny retro wygląd.
W całej historii, Stutz był znany jako producent szybkich samochodów - stworzył pierwszy sportowy samochód w Ameryce - oraz luksusowych aut dla bogatych i sławnych.
Samochody Stutz słyną z innowacyjnego wkładu w motoryzację. Od początku swojego istnienia jej renomą była budowa szybkich i niezawodnych, a przede wszystkim bezpiecznych samochodów w najwyższym możliwym stylu. Marka Stutz była synonimem motoryzacyjnej doskonałości ze względu na supernowoczesną inżynierię i projekt. Ponadto, Stutz produkował najcichszy i najmocniejszy silnik V8 na rynku. 
Stutz Bercat jest uznawany za pierszy amerykański samochód wyścigowy - brał udział w inauguracyjnym wyścigu Indianapolis 500 w 1911 r. i okazał się pojazdem bez skazy zdobywając slogan "The Car That Made Good in a Day". Z kolei w 1927 r. Stutz Blackhawk Speedster ustanowił rekord prędkości (107 mph) w Daytona Beach, co przyczyniło się do tego, że stał się uosobieniem luksusowego samochodu.
Druga epoka produkcji określiła modele Stutz'a "najdroższymi samochodami na świecie". Dzięki temu, że Elvis był ambasadorem marki, Stutz był nazywany "Car of King". I nadal jest nieliczną marką samochodów, która doczekała się znaczka pocztowego w Stanach.
Mimo, że firma jest nadal aktywna produkcja i sprzedaż samochodów marki zakończyła się w 1995 roku.

Modele 
- Stutz Motor Company
Bearcat 1911
8-Cylinder
- Stutz Motor Car of America
Blackhawk
Bearcat
IV-Porte (lub Duplex albo Victoria)
Diplomatica (poźn. Royale)
Defender (poźn. Gazelle lub Bear)

Bearcat 1911

8-Cylinder

Blackhawk

Bearcat

IV-Porte 

Diplomatica

Royale

Gazelle

Bear

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...