poniedziałek, 27 października 2014

woodward avenue - legendarna ulica muscle cars

Woodward Avenue to powszechna nazwa ulicy M-1 Michigan Highway znajdującej się w Detroit. Woodward Ave to połączenie kultury motoryzacyjnej Detroit, która ma swoje początki na starcie XX wieku. To wzdłuż tej ulicy powstawały firmy samochodowe. W tym miejscu Henry Ford opracował i wyprodukował pierwszego Forda - Model T. W latach 1907/1908 pierwszych 12 tysięcy egzemplarzy Forda T zjechało z taśmy własnie w fabryce przy Woodward Avenue, czyli do czasu kiedy Henry Ford przeniósł zakład do Highland Park w 1910 r. 
Na przełomie 1950/1960 roku Woodward Avenue służyła konstruktorom samochodów do testowania nowostworzonych aut. Jezdnia była jedynym miejscem, w którym taka działalność była praktykowana.


Woodward Avenue do dzisiaj zajmuje szczególne miejsce w sercach wszystkich automaniaków z Detroit. Od ponad 60 lat jest szanowanym odcinkiem drogi, gdzie ludzie spotkali się i ścigali samochodami. Długi i otwarty odcinek Woodward Avenue od zawsze prosił się o demonstrację prędkości. Jako unikalne miejsce spotkań, stała się idealnym miejscem dla osób poszukujących wrażeń ulicznych wyścigów, spotkań ze znajomymi i innymi ludźmi.

Na Woodward Avenue testowano samochody już fabrycznie ulepszone, jak np. Plymouth Road Runner z 1968 z silnikiem 440 Six Pack pod maską, lub Chevrolety z aluminiowym big block-iem

Każdy kto kupił muscle car'a nie mógł się oprzeć przejażdżce po Woodward Avenue z piskiem opon od świateł do świateł. 

Ważnym elementem przy Woodward Ave były również restauracje typu drive-in. Symbolem jest restauracja Totem Pole z amerykańsko-indiańskim wystrojem i jedzeniem - to tutaj w piątkowe i sobotnie wieczory spędzano czas, co powodowało ogromne korki na całej długości Woodward Ave. 

Totem Pole Drive-in

Dzisiaj już nie ma tego klimatu co kiedyś, uliczne wyścigi zniknęły. Oczywiście od czasu do czasu zdarza się, że ktoś przywoła ducha lat 60 i 70. Nie ma też śladu po licznych knajpkach. Woodward Avenue straciła na uroku.

Ale co roku organizowany jest tzw. Woodward Dream Cruise, podczas którego właściciele legend amerykańskiej motoryzacji spotykają się, by przejechać po tej legendarnej ulicy by przywrócić choć na chwilę ducha tamtych czasów.

Woodward Dream Cruise

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...