piątek, 23 sierpnia 2013

car of the day: cadillac escalade

Cadillac Escalade to luksusowy SUV typu "full-size". Został wprowadzony na rynek w 1999 r. jako pierwsze auto Cadillac'a w tej klasie. Powstał na bazie GMC Yukon Denali. Był odpowiedzią na model konkurencji - Lincoln'a Navigator. Sama nazwa escalade nawiązuje do oblężeń murów obronnych (cokolwiek to oznacza - nie wiem nie znam się ;)) przy pomocy drabin i wież. W sumie, jeśli zachcemy zakupić sobie takie opancerzonego Cadillac'a to czemu nie. Przecież to właśnie Cadillakami Escalade podróżują gwiazdy amerykańskiego showbiznesu, a przede wszystkim Escalade jest ulubieńcem raperów.

Cadillac Escalade jest obecnie produkowany w 4 wersjach:
- Escalade basic
- Escalade Hybrid 
- Escalade ESV
- Escalade EXT (pick-up)

escalade EXT 2013

escalade ESV 2013

escalade basic/hybrid 2013


Co ciekawe, Escalade w wersji basic i EXT są produkowane poza USA - w Meksyku (na szczęście na tym samym kontynencie, dobrze, że nie w Chinach...).

Escalade ESV jest produkowane na bazie Chevroleta Suburban (dłuższy o 14 cali od wersji podstawowej), natomiast Escalade EXT - Chevroleta Avalanche.

Cadillac Escalade powstał w trzech generacjach, ale GM pracuje nad stworzeniem czwartej generacji, która prawdopodobnie zostanie zaprezentowana w październiku tego roku, a kupić będzie go można już na początku 2014 r.

Pierwsza generacja (1998-2000)


Druga generacja (2001-2006)


Trzecia generacja (2007-2013)

2007

Czwarta generacja (2014) 

concept

Wszystkie wersje i generacje Escalade są wyposażone w silniki Vortec V8 o pojemności od 5,0 litrów. Aż przyjemnie się robi na samą myśl ;)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...