czwartek, 30 stycznia 2014

car of the day: stutz blackhawk

Stutz Blackhawk był jednym z wielu samochodów Elvisa Presleya i to dzięki niemu Stutz stał się bardziej znaną marką. Bo kto nie chciałby poczuć się jak Król Rock'n'Rolla!  

Stutz Blackhawk był produkowany w latach 1971-1987 i w niczym nie przypominał Blackhawk'a produkowanego w latach 1929-1931. 

Nowy Stutz Blackhawk został zbudowany na bazie Pontiac'a Grand Prix - w 1968 Pontiac Grand Prix trafia do fabryki we Włoszech, w której zostaje całkowicie przekształcony na prototyp Stutz Blackhawk. Do budowy wykorzystano podwozie Pontiaka, 7,5 litrowy silnik V8 i 3-biegową automatyczną skrzynie GM TH400 (turbo hydramatic). Karoseria została wykonana ręcznie! Projekt obejmował m.in. koło zapasowe znajdujące się na pokrywie bagażnika. Wnętrze Stutz'a było bardzo luksusowe z elementami 24-karatowego złota, skórzanymi siedzeniami i deską rozdzielczą.
Stutz Blackhawk był oferowany jako 2-drzwiowe coupe. Przez cały czas produkowany był w takiej samej stylistyce - przeszedł 7 generacji bez żadnej zmiany w wyglądzie.Pierwszy Stutz Blackhawk został zakupiony przez Elvisa Presley'a w 1970 roku. Król miał ich co najmniej trzy, ale  szczególnym uwielbieniem obdarzył Stutz'a Blackhawk III z 1973 roku. Można go teraz oglądać w muzeum w Graceland.

Nie tylko Elvis posiadał Stutz'a w swoim garażu. Jeździli nim też Dean Martin, Liberace, Muhammad Ali, Tom Jones, Billy Joel, Elton John, Paul McCartney, Al Pacino, Barry White. 
Każdy Stutz Blackhawk posiada wbudowaną tabliczkę z nazwiskiem pierwszego właściciela :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...