środa, 16 kwietnia 2014

Ford Mustang on the Empire State Building

Dziś, tj. 16 kwietnia 2014 r., 50 urodziny Forda Mustanga zostaną uczczone w niezwykły sposób. 
Póki Ameryka jeszcze "śpi" i zanim zaczną się obchody 50-lecia wprowadzenia na rynek Mustanga, opowiem Wam historię związku Mustanga z Empire State Building w Nowym Yorku.
"Nowy York jest jednym z największych miast na świecie, i jest to miejsce, gdzie historia Forda Mustanga rozpoczęła się 50 lat temu". - powiedział Mark Fields - dyrektor ds. operacyjnych w Ford Motor Company 
Wszystko zaczęło się w 1964 roku. Po prezentacji Forda Mustanga na targach New York World's Fair, postanowiono aby fakt wprowadzenia na rynek pierwszego modelu sportowego auta marki Ford stało się najgorętszym wydarzeniem roku i odbiło się szerokim echem na całym świecie. Dlatego Ford zaprezentował Mustanga na szczycie najwyższego budynku na świecie - na tarasie widokowym na 86 piętrze Empire State Building.

Dzisiaj, Ford odtworzy to wydarzenie, odsłaniając najnowszy model Forda Mustanga na szczycie ESB. Oczywiście umieszczenie tego klasyka nie było to łatwym zadaniem, tym bardziej, że taras widokowy Empire State Building jest wąski. Na pewno nie użyto do tego dźwigu, ani helikoptera. Jedyną sensowną drogą, była winda. Z tym, że nasz pony car niekoniecznie by się zmieścił w całości, tym bardziej, że jak wiadomo, jest o 7 cali dłuższy i 4 cale szerszy, niż jego poprzednik. I tutaj musimy cofnąć się 50 lat wstecz, żeby się dowiedzieć jak Ford dokonał tego za pierwszym razem.

50 lat temu, aby Mustang trafił na 86 piętro, skorzystano właśnie z windy. Ekipa składająca się z 8 dziarskich facetów została zmobilizowana do jednego celu - umieścić Mustanga na szczycie ESB. Było to wtedy również nie lada wyzwanie. Nie można było użyć do tego helikoptera, ponieważ wiązało się to z dużym niebezpieczeństwem i okazało się skomplikowane. Dlatego należało znaleźć zupełnie inne rozwiązanie - transport windą. W tym celu Mustang został specjalnie podzielony na 3 części (osobno szyby), by każda mogła zmieścić się do windy. Na tarasie widokowym, Mustang został złożony w całość. Kawałek po kawałku.(zdjęcia -  żródło: Forbes/ Ford)

Tak jak w 1964 r., tak i tym razem, Ford zdekompletował najnowszy model Mustanga i dokładnie tą samą techniką umieścił pony car'a na tarasie widokowym ESB. Wszystko to miało miejsce już w poniedziałek. Ford miał 5 godzin na umieszczenie Forda na 86 piętrze. Na filmiku poniżej widać dokładnie jak mniej więcej wyglądała operacja umieszczenia Mustanga w Empire State Building ;)


Teraz wszyscy z niecierpliwością czekamy na oficjalne odsłonięcie Forda, w tej powtórnie historycznej chwili.
Zwiedzający Empire State Building będą mogli zobaczyć Mustanga na tarasie w pełnej krasie w nocy z 16 na 17 kwietnia. Widok będzie tym bardziej niesamowity, ze względu na rozległą panoramę Nowego Yorku widoczną zza Forda Mustanga. 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...