piątek, 21 czerwca 2013

A brief story of Chrysler Dynasty

Chrysler Dynasty z silnikiem V6 poj. 3.3 l. 147KM

Kanada

Chrysler Dynasty trafił do nas z Kanady od pewnego znajomego przez przypadek. Akurat tak wyszło, że był do sprzedania, więc decyzja była prosta. Jeździliśmy nim długo. Podróże były mega przyjemne i komfortowe. Na wakacje, na wycieczki. Codziennie Tata podwoził nas do szkoły i nie było dnia żeby koledzy nie krzyczeli "Ale gablota!", "Ale fajny". No bo fajnie było. Ten charakterystyczny ryk silnika <serduszka>. Najfajniejszym elementem był kryształek w kształcie gwiazdy Chryslera umieszczony na kierownicy ;)
W międzyczasie tankowanie tego paliwożercy (codziennie!) stało się obciążające dla naszego budżetu. Spalanie potwora - 18-20 l./100km(!). Zamontowano w nim gaz...a wraz z tym rozpoczęła się lawina nieszczęść. Była stłuczka, zaczęła psuć się skrzynia. Aż w końcu padła. I biedne auto stało i rdzewiało. Zamiast je ratować, czekano na jakiś cud. A ja, wtedy jeszcze gówniara nie mogłam zrobić nic...Serce mnie bolało na samą myśl i widok. Na nic się zdały moje prośby i groźby. Machnięto na to ręką. W końcu zapadła decyzja o sprzedaży. Przeryczałam wiele dni, bo nie rozumiałam jak tak można. Było ciężko. Ale musiałam się z tym pogodzić. Czasem się wkurzam na Dziadka, że podjął taką głupią decyzję.
Ale, ale, ale obiecałam sobie, że i tak będę kiedyś śmigać amerykanami!!! ;D

Jedyne zdjęcia jakie mi zostały

Chrysler Dynasty był modelem produkowanym na rynek Kanadyjski, natomiast 
w USA istniał pod marką Dodga.

Śmiało można go nazwać kuzynem Chryslera New Yorkera, ale był również podobny do Chryslera Imperial. 

chrysler new yorker 1991

chrysler new yorker 1988

chrysler imperial 1990 

chrysler imperial 1992

Na rynek amerykański został wprowadzony w 1988 r. z 2,5 l. silnikiem V6 (nowość u Chryslera) z opcją wyboru na 3,0 l. (Mitsubishi) z 4-biegową automatyczną skrzynią biegów Ultradrive (A604). Natomiast model wprowadzony w 1990 r. z 3,3 l. silnikiem V6 miał lepsze przyspieszenie.
Dynasty i New Yorker były podobne architektonicznie, różniły się tylko dachem (New Yorker - winylowy) i światłami (New Yorker - tzw. "gunsights").

Dynastia oferowała ogrom miejsca dla 5 lub 6 osób (pamiętam dobrze ten ogrom miejsca ;) . Przednia kanapa miała składane podłokietniki co umożliwiało podróż trzem osobom (rewelacja ;).
Chrysler Dynasty był luksusowym sedanem, posiadającym elegancki wygląd i zapewniającym komfortową jazdę. Taki samochód trochę "old-fashioned". Przedstawiał typowe amerykańskie wartości motoryzacyjne.
Dynasty był wspaniałym krążownikiem autostrad. Zapewniał spokojną i wygodną jazdę. Wiem to z doświadczenia ;)

Jeśli oglądaliście Dr. House'a - jeździł własnie Dodgem Dynasty.

dodge dynasty

dodge dynastyRelated Posts Plugin for WordPress, Blogger...