piątek, 28 czerwca 2013

Back to the Future i wehikuł czasu

Zapewne każdy z Was pamięta kultową trylogię "Powrót do przyszłości" i wehikuł czasu stworzony przez doktora Emmett'a Brown'a, którym eksperymentował by dotrzeć do przyszłości ;)

Owym wehikułem czasu był DeLorean DMC-12. Jego produkcja odbywała się w latach 1981-1983, czyli zaledwie dwa lata, ale dopiero w 1985 "Powrót do przyszłości" spowodował sukces auta.  

Marka auta wzięła się od nazwiska jego twórcy, Johna DeLorean'a, który po odejściu z General Motors Company, spełniając swoje marzenia, chciał stworzyć unikatowe sportowe auto. DMC miał bardzo modernistyczny kształt, karoserię ze stali nierdzewnej oraz podnoszone do góry drzwi. Silnik V6 o pojemności 2,8l., moc 130 KM, maksymalna prędkość 209 km/h. Prędkość w tym wypadku chyba jest kwestią dyskusyjną, ze względu na to, co było pokazane w filmie. Myślę, ze da się szybciej :D 

Do końca istnienia firmy wyprodukowano ok. 9 tysięcy sztuk. W Polsce podobno jest 7 sztuk tego auta. Może kiedyś je zobaczę na jakimś zlocie ;)

Historia powstania DeLoreana została spisana w książce autorstwa Nick'a Sutton'a "The DeLorean Story: The car, the people, the scandal", który był menedżerem pracującym w fabryce DeLoreana i widział wszystko na własne oczy. Książka opisuje krótką żywotność DeLoreana, który był wizją przyszłości dla "skrzydlatych" drzwi i karoserii ze stali nierdzewnej. John DeLorean żeby stworzyć to auto otrzymał wsparcie finansowe od rządu brytyjskiego, a produkcja rozpoczęła się w Irlandii Płn. Po kilku latach firma zbankrutowała, a DeLorean został oskarżony o oszustwa. 
Książka zawiera wiele nowych informacji związanych ze skandalem z działalnością DeLoreana.

W 2007 r. firma DMC Texas, poinformowała, że DeLorean powróci w 2008 r., ale w ograniczonej ilości i w cenie, bagatela 57 tysięcy dolarów. Do końca tego roku ma trafić do sprzedaży wersja elektryczna, cena: 90 tysięcy dolarów.

Obecny wygląd DeLoreana nie różni się zbytnio od wersji produkowanej w latach 80.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...