wtorek, 9 lipca 2013

hooooot rods!

Hot Rody kojarzą mi się głównie z teledyskami ZZ Top ;) 

Hot Rod jest typowym amerykańskim pojazdem o dużym silniku do podnoszenia osiągów. Ich stylistyka nawiązuje głownie do Forda T i Forda A.
Nazwa Hot Rod ("gorący pręt") nie jest do końca jasna. Jednym z wyjaśnień pojęcia Hot Rod jest określenie "hot roadster", co oznacza roadstera (2-osobowe auto o sportowym charakterze) zmodyfikowanego pod kątem szybkości. Innym wyjaśnieniem pojęcia może być fakt, że w Hot Rodach modyfikowane są wałki rozrządu, określane jako "rod". Wałek rozrządu w tym wypadku jest czasem nazywany "hot stick" ("gorąca laska" ;) lub "hot rod".Samo pojęcie Hot Roda pojawiło się w 1930 r., kiedy zaczęto ścigać się przerobionymi samochodami, po wyschniętym jeziorze południowej Kalifornii. Wtedy też zaczęto modyfikować budowę starych samochodów (głównie Fordów) - wymieniano lub usuwano dach, maskę, zderzaki, przednią szybę, błotniki, a także profilowano nadwozie i wymieniano silnik na mocniejszy. Także koła i opony były zamieniane na takie, dzięki którym Hot Rod miał lepszą przyczepność.

W latach 50 określenie "hot rod" było dość obraźliwe, bo dotyczyło samochodów, które odbiegały wyglądem od "normalności".  Na szczęście to się zmieniło i teraz Hot Rody budzą wiele emocji.

Hot Rody wpisały się w konwencję amerykańskiej kultury, choć budzi to wiele kontrowersji, ze względu na "niszczenie" zabytkowych pojazdów mających wartość historyczną - zamiast restaurować, tworzy się nowe "wynalazki".

Hot Rody stały się również bardzo popularne w Szwecji, gdzie jest największa liczba "fanatyków" amerykańskiej motoryzacji.

Z reguły Hot Rody są robione ręcznie. Jest to tzw. "custom built". Hot Rody muszą być wykonane bardzo starannie i utrzymane w dobrym stanie - po to by zwracać na siebie uwagę.  
W obecnych czasach grupa miłośników Hot Rodów podzieliła się na dwie podgrupy. Pierwsza to tzw. "hot rodders" - swoje pojazdy budują z oryginalnych i starych części, druga - "street rodders" - budowa polega na użyciu głównie części nowych. 

Fani Hot Rodów mogą dołączyć do organizacji zrzeszającej miłośników tych "gorących" autek: http://www.nhra.com/
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...