piątek, 5 lipca 2013

"my little pony"?

"Kucyki", czyli tzw. Pony Cars to nic innego jak klasa samochodów. Historia Pony Cars sięga roku 1964 i jest równoznaczna z pojawieniem się Forda Mustanga. 
Mustang = Kucyk Pony :D

Mianem Pony Car określa się sportowe coupe, zazwyczaj 2-drzwiowe, trochę podrasowane i wystylizowane, o mocnym silniku - oczywiście V8.

Mimo, że określenie Pony Car pojawiło się dopiero w 1964 r., to za pierwszego takiego "Kucyka" można uznać Forda Thunderbird z 1958 r. (wtedy jeszcze był dwumiejscowy, zanim Ford Motor Company zaprzestał jego produkcji - w zamian pojawiła się wersja luxury dla 4 osób). 

Jednak to Ford Mustang był wzorem dla innych producentów w tworzeniu Pony Cars. Odpowiedzią na Mustanga był model Chevroleta - Corvair (niezbyt ładny). Niestety Chevy Corvair nie dał rady Mustangowi. Dopiero wprowadzone w 1967 r. Camaro mogło konkurować z Mustangiem. Ale to wejście na rynek Plymoutha Barracuda przyćmiło sukces Mustanga jako "kucyka".

W zasadzie Pony Cars były podobne do Muscle Cars i budziły podobny entuzjazm wsród potencjalnych nabywców. Jednak Pony Cars były nieco wolniejsze i mniejsze od Muscle Cars. 

Głównymi markami, które określano terminem Pony Car to (oczywiście) Ford Mustang, Plymouth Barracuda, Chevrolet Camaro, Pontiac Firebird, Mercury Cougar, AMC Javelin, Dodge Challenger.

Ford Mustang

Plymouth Barracuda

Chevrolet Camaro SS

Pontiac Firebird

Mercury Cougar

AMC Javelin

Dodge Challenger

Kryterium uznania auta jako Pony Car jest:
1. stylowa i sportowa stylistyka - "long hoods, short decks and open mouth"
2. szeroki zakres opcji indywidualizacji samochodu - kto co chciał miał w swoim "kucu"
3. głownie młoda rzesza odbiorców
4. przystępna cena (?) 
5. zmontowany z oryginalnych części koncernów motoryzacyjnych

Zastanawiające jest kryterium "przystępnej ceny" w obecnych czasach. Gdybym chciała sobie kupić nowego Mustanga, to mimo, że jestem potencjalnym odbiorcą, wcale mnie na niego nie stać. Ale wyjaśniając, ta "przystępna cena" dotyczy czasów kiedy mnie na świecie jeszcze nie było, czyli lata 60. Wtedy wartość dolara była sprzyjająca dla wszystkich. Obecnie mogę sobie tylko takie "my little pony" pooglądać na video :P
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...