środa, 3 lipca 2013

tajemnica V8

Kiedyś, kiedyś, kiedyś dwójka moich znajomych kłóciła się, kto pierwszy zastosował silnik V8 - Brytyjczycy czy amerykanie. Ja osobiście myślałam,  że amerykanie. I tutaj pojawia się psikus.

No cóż. Tak naprawdę pierwszy silnik V8 pojawił się we Francji w 1904 r., co prawda głownie był stosowany w przemyśle lotniczym.  Ale w 1905 r. francuski koncern Darraq wyprodukował specjalny samochód, właśnie z silnikiem V8, który miał posłużyć do pobicia rekordu prędkości.

Na przełomie 1905/1906 r. brytyjski koncern Rolls Royce wprowadził na rynek samochody z silnikiem V8, jednak były to tylko trzy egzemplarze. Tak naprawdę, brytyjski V8 się nie sprawdził (bo nie znali się na budowie tak wielkiego silnika ;) i zaprzestano dalszej produkcji.

W 1910 r. kolejny francuski koncern De Dion-Bouton wprowadził nowy silnik V8, który w 1912 r. został zaprezentowany w Nowym Jorku i zainspirował amerykańskich producentów do dalszych prac nad V8 (!).

I takim oto sposobem zaczęła tworzyć się historia amerykańskiego Big-Block'a :D

W USA pierwszy samochód z silnikiem V8 został wprowadzony w 1914 r. przez jedną z marek General Motors - Cadillac. Był to tzw. silnik L-Head. Cadillac był głównym wytwórcą silników V8, ale również inna marka GM - Oldsmobile - zaprezentowała swój 4-litrowy V8 (w 1916 r.). Także Chevrolet wprowadził własny 4.7-litrowy V8, jednak po fuzji z GM w 1918 r. zrezygnowano z V8 w Chevroletach i skupiono się na bardziej ekonomicznych silnikach.

Kolejnym twórcą był Henry Ford, który w 1932 r. zaprezentował kolejny sukces inżynierski - największy dostępny na rynku V8, czym wyprzedził konkurencję i technikę swoich czasów. Silnik Ford Flathead V8 był pionierskim silnikiem dla "hot rodów".

I to byłoby na tyle historii w tym wątku, może kiedyś powrócę do tematu V8 w innym kontekście i nie będę musiała uświadamiać znajomych, że whoopsiee! żadne nie miało racji ;)

Wniosek jest taki, że amerykanie nie są odkrywcami wszystkiego...


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...