środa, 11 grudnia 2013

something about dodge lancer

Tak, tak. Pierwszy Lancer należał do marki ówczesnego Chrysler Corporation - Dodge'a. Przypadek, bądź nie, Mitsubishi również wyprodukowało swego Lancera.

Tak napawdę Dodge użył nazwy "lancer" do trzech różnych linii modelu Lancer - np. w latach 1955-1959 "lancer" oznaczało dwu- i cztero-drzwiowe modele typu hardtop z linii Coronet, Royal i Custom Royal. W 1960 r. zrezygnowano z oznaczenia "lancer".

Dodge Coronet Lancer

Dodge Royal Lancer

Dodge Custom Royal Lancer

W 1961 r. wprowadzono na rynek Dodge'a Lancer jako odrębny model Chrysler Corporation. Dodge Lancer był "klonem" Chrysler'a Valiant Compact. Model Dodge'a został wprowadzony w momencie kiedy Chrysler oficjalnie wypuścił Valianta pod marką Plymouth i zostawił Dodge'a bez żadnego kompaktowego samochodu. 

(źródło: www.allpar.com)

Dodge Lancer 1962

Typy nadwozia wykorzystane w Plymouth Valiant były również dostępne w Dodge'u Lancer - dwu i cztero-drzwiowe sedany, dwu-drzwiowe coupe i cztero-drzwiowe station wagon.

Dodge Lancer Station Wagon 1962


W 1962 r. zakończono produkcję Lancer'a. W 1985 r. na krótko powrócił na rynek w zmienionej wersji, jako 5-drzwiowy hatchback. I znowu był klonem, ale tym razem Chryslera LeBaron. Produkcja zakończyła się 1989 r.

Dodge Lancer 1985 (źródło: www.allpar.com)

W 1988 r. powstała bardziej sportowa wersja - Dodge Lancer Shelby, inspirowana zmodyfikowanym przez Carolla Shelby modelem Shelby Lancer, finalnie przejętym przez Chrysler Corporation.

Dodge Lancer Shelby 1987 (źródło: www.allpar.com)

Dodge Lancer w latach 80 był również oferowany na rynku europejskim, jako Chrysler GTS. Nie zdobył jednak przesadnej popularności co spowodowało marną przedaż. Pod koniec 1989 r. Dodge Lancer został zastąpiony modelem Saratoga.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...