niedziela, 21 września 2014

biarritz?

Biarritz to luksusowy kurort dla milionerów, gwiazd i sławnych artystów. Jest to też idealne miejsce dla surferów. Tak przewodniki opisują miasto położone w południowo-zachodniej Francji. Temat turystyki pozostawimy właśnie przewodnikom. Ale począwszy od 1961 roku Cadillac użył nazwy Biarritz do nazwy luksusowego wykończenia modelu Eldorado właśnie po francuskim kurorcie.


Do 1956 roku, dwudrzwiowy hardtop coupe nazywany był Eldorado Seville z kolei wersja cabrio została nazwana właśnie Eldorado Biarritz. W 1961 roku Eldorado został odnowiony i przeprojektowany dlatego technicznie wersja Biarritz została przeklasyfikowana jako podseria De Ville, ale używana była tylko do 1964 r. W 1965 roku nazwa Biarritz została ostatecznie usunięta, ponieważ nie było potrzeby odróżniania cabrio modelu Brougham i długo nieobecnego na rynku modelu Seville. 
Cadillac Eldorado w porównaniu z Cadilakiem Sixty Six (Cadillac Fleetwood) długo nie miał swojej unikalnej "luksusowej" nazwy odnoszącej się do wersji wyposażenia, jak np. Cadilac d'Elegance (Cadillac Brougham). Pierwszy pomysł tytułowania Eldorado Biarritz powstał w 1964 roku, ale od tamtego czasu nazwa nie była używana. Dopiero w 1976 roku nastąpiła zmiana i Eldorado doczekał się powrotu do swojej oficjalnej wersji Biarritz. Trwało to do roku 1991, ale już w modelach produkowanych po 1985 roku zaczęły znikać unikatowe elementy wyposażenia wersji Biarritz, jak np. dach ze szczotkowanej stali nierdzewnej i wnętrza z albo czarnego miękkiego weluru albo z miękkiej skóry w tzw. "poduszkowym" stylu.
Jednak sama nazwa Biarritz była unikalna i luksusowa sama w sobie. 

* W logo mojego Bloga jest właśnie Cadillac Eldorado Biarritz z 1960 r. ;)

1956

1958

1960

1962 (żródło: www.barrett-jackson.com)

1976
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...